Czym jest responsywność? - Marcin Pohl

Czym jest responsywność?

  1. Strona główna
  2. /
  3. Baza wiedzy
  4. /
  5. Czym jest responsywność?

Responsywne projektowanie stron internetowych to technika tworzenia stron www, która pozwala na prawidłowe wyświetlanie Twojej witryny na wszystkich urządzeniach, od ekranów komputerów stacjonarnych po smartfony. Ważne jest, aby Twoja witryna była responsywna, ponieważ pozwoli Ci dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Responsywne projektowanie stron internetowych zostało wprowadzone w 2010 roku przez Ethana Marcotte i jest obecnie uważane za standard dla każdej strony internetowej. Jest to ważne, ponieważ zapewnia, że Twoja witryna będzie dobrze wyglądać na wszystkich urządzeniach.

Co oznacza „responsywna” witryna internetowa?

Strona responsywna to strona internetowa, która zmienia swój układ w zależności od urządzenia, na którym jest przeglądana.

Oznacza to, że responsywne strony internetowe są zaprojektowane tak, aby dostosować swój układ do rozmiaru ekranu dowolnego urządzenia, dzięki czemu są łatwe w obsłudze i nawigacji.

Dogłębne spojrzenie na znaczenie responsywnego projektowania stron internetowych

Responsywne projektowanie stron internetowych to technika dostosowywania układu strony internetowej do urządzenia, z którego uzyskuje się do niej dostęp. Celem jest zapewnienie optymalnych wrażeń wizualnych — łatwego czytania i nawigacji przy minimalnej zmianie rozmiaru, przesuwania i przewijania — na szerokiej gamie urządzeń (od telefonów komórkowych po monitory komputerów stacjonarnych).

Zapotrzebowanie na responsywne projektowanie stron internetowych wzrosło w ostatnich latach ze względu na wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych.

Responsywny projekt strony internetowej zapewnia bardziej bezproblemową obsługę użytkowników, ponieważ mogą oni uzyskać dostęp do Twoich treści z dowolnego urządzenia i rozmiaru ekranu. Pomaga również w poprawie rankingu w wyszukiwarkach, ponieważ zapewnia, że zawsze jesteś dostępny na pierwszej stronie wyników Google, niezależnie od urządzenia lub przeglądarki, z której korzystają odwiedzający.

Dlaczego projektowanie responsywne jest ważne?

Projektowanie responsywne jest ważne, ponieważ pomaga uzyskać większe zaangażowanie klientów i wyższą pozycję w wyszukiwarkach, zatem Twoja firmowa strona www musi być responsywna, aby była dobrze oceniania — zarówno przez użytkowników jak i algorytmy.

Projektowanie responsywne to sposób projektowania stron internetowych tak, aby były nie tylko kompatybilne z różnymi urządzeniami, ale także dobrze z nimi współdziałały.

Ideą projektowania responsywnego jest stworzenie witryny, która ma ten sam wygląd i działanie na każdym urządzeniu, bez konieczności tworzenia wielu wersji witryny dla każdego typu urządzenia. Oznacza to, że responsywna strona internetowa będzie wyglądać tak samo na Twoim laptopie, tablecie, smartfonie lub innym urządzeniu, z którego korzystasz, aby uzyskać do niej dostęp.